Skip Navigation Linksصفحه اصلی / اخبار / خبر
تحقق انتظار ۱۴ ساله بازنشستگان فارس
اجرای طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و بازنشسته‌های تامین اجتماعی بعد از حدود ۱۴ سال انتظار در سال ۹۹ محقق شد و ۳۲۳ هزار بازنشسته فارس و خانواده آنها از مزایای آن بهره‌مند شدند.
کد خبر: 4317
تاریخ خبر: 1399/08/11
اجرای طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و بازنشسته‌های تامین اجتماعی بعد از حدود ۱۴ سال انتظار در سال ۹۹ محقق شد و ۳۲۳ هزار بازنشسته فارس و خانواده آنها از مزایای آن بهره‌مند شدند.

طرح همسان سازی و مناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری که به گفته بسیاری از مسولان در چهار دهه گذشته بی سابقه و اقدامی تاریخی بوده از اواخر مهرماه ۹۹ همزمان با سراسر کشور در استان فارس نیز به اجرا درآمد.

در پی اجرای این طرح بطور میانگین بین یک میلیون تومان تا بیش از دو و نیم میلیون تومان به حقوق هر نفر بازنشسته کشوری در ماه افزوده شد که این رقم در شرایط کنونی می‌تواند گره‌ای از مشکلات زندگی و معیشت قشر باتجربه و کارآزموده جامعه باز کند.


مدیرکل تعاون،کار و فاه اجتماعی فارس: ۳۲۳ هزار بازنشسته فارس از مزایای طرح همسان‌سازی حقوق بهرمند شدند

رییس شورای هماهنگی دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در استان فارس در گفت‌وگو با ایرنا بیان کرد: در پی اجرای طرح همسان سازی و مناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری مجموع ۳۲۳هزار بازنشسته فارس از مزایای این طرح بهره مند شدند.

سهراب مختاری افزود: مستمری بازنشستگان با اجرای این قانون بین یک ‌تا بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته است و اگر میانگین افزایش حقوق را یک و نیم میلیون تومان در نظر بگیریم به طور میانگین بازنشستگان استان فارس ماهیانه ۵۰۰میلیارد تومان بیش از ماه های ابتدایی سال، مستمری دریافت می‌کنند.

وی ادامه داد: طرح هم سان سازی و افزایش حقوق بازنشسته‌های کشوری و تامین اجتماعی موجبات ارتقای سطح کیفی زندگی،معیشت و رضایت خانواده این قشر در  استان را فراهم کرد و به انتظار چندین ساله آنها خاتمه داد.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس اجرای طرح همسان سازی و افزایش حقوق کارگران و بازنشستگان را حرکتی تاریخی از سوی دولت دانست و افزود: اجرای این طرح هزینه سنگینی در پی داشت اما دولت بر مبنای آثار مثبت معیشتی، امنیتی و سیاسی،این طرح را اجرایی کرد.

مختاری اظهار داشت: همزمان با نخستین روزهای ماه ربیع الاول،موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری بصورت همزمان با سراسر ایران در فارس نیز به اجرا درآمد.

وی جمعیت این قشر در استان فارس را براساس آخرین آمار ارایه شده از سوی صندوق بازنشستگان کشوری حدود ۱۰۳ هزار نفر عنوان کرد و گفت: موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان همواره یکی از مهمترین مطالبات سالیان گذشته بود که از روزهای اخیر به میزان سقف ۹۰ درصد از دریافتی شاغلان مشابه اعمال شد.

وی ادامه داد: این اقدام بر اساس آیین نامه‌ای اجرایی شد که به تصویب سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور اداری و استخدامی کشور رسیده و به صندوق بازنشستگی کشوری نیز ابلاغ شده است و دریافت ۱۶ هزار میلیارد تومان از سهام موجود دولت با اتخاذ ساز و کار مناسب برای تبدیل این ارزش سهام به منابع ریالی قابل پرداخت در طول سال صورت گرفت.

رییس شورای هماهنگی دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در استان فارس اضافه کرد: بر اساس اعلام صندوق بازنشستگی کشوری به طور متوسط ۷۷ درصد افزایش حقوق در سال ۹۹ نسبت به سال قبل در جریان افزایش و همسان سازی رخ داد که بر این مبنا برخی از افرادی که حقوق پایین تری دریافت می کردند در جریان همسان سازی از افزایش حقوق بیشتری برخوردار شده‌اند.

تحقق انتظاری ۱۴ ساله

مختاری با بیان اینکه «مشابه این اقدام نیز در مردادماه امسال برای حدود ۲۲۰ هزار خانوار بازنشسته‌های تحت پوشش تامین اجتماعی فارس نیز اتفاق افتاد و مستمری این خانوارها افزایش قابل‌توجهی داشت»، گفت: این اقدام نیز بعد از ۱۴ سال انتظار جامعه بازنشستگان تامین اجتماعی با طراحی که با همکاری روسای کانون‌های بازنشستگی کشور صورت گرفت، اتفاق افتاد و در پی آن حدود ۲۲۰ هزار خانوار مستمری بگیر تامین اجتماعی در استان فارس از این امکان بهره‌مند شدند.

مختاری افزود: اخیرا در حاشیه جلسه هیات وزیران، نشست هیات امنای صندوق های وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با حضور وزرای ذی ربط برگزار شده که این جلسه دو مصوبه برای اعمال همسان سازی حقوق بازنشستگان صندوق بازنشستگی فولاد و بازنشستگان صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر داشته است.

وی اظهار داشت: با اجرای شدن این دو مصوبه پرونده متناسب سازی و همسان سازی حقوق بازنشستگان در فعالیت‌هایی که متعلق به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بسته خواهد شد.

رییس شورای هماهنگی دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در استان فارس با قدردانی از فعالیت های نظام جمهوری اسلامی ایران ،دولت و به ویژه تلاش وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در تحقق مطالبه بازنشستگان و اجرای طرح همسان‌سازی و افزایش حقوق گفت: اجرایی شدن طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری کمک قابل توجهی به بهبود وضعیت معیشت خانواده این افراد خواهد کرد و موجبات رضایتمندی بیشتر این قشر را نسبت به گذشته فراهم می‌آورد و یقینا در این روزها سخت کمکی جدی برای خانواده های بازنشستگان خواهد بود.

اجرای طرح همسان سازی امید به زندگی را در بازنشستگان بالا برد

رییس کانون بازنشستگان آموزش و پرورش استان فارس نیز دراین‌باره گفت: در این استان بیش از ۹۷ هزار بازنشسته کشوری داریم که حدود ۶۴ هزار نفر آن بازنشسته آموزش و پرورش هستند که از این تعداد نیز بیش از ۳۲ هزار نفر در شهرستان شیراز سکونت دارند.

حمزه رستمی آقاجری با بیان اینکه «فارس از نظر تعداد بازنشستگان کشوری رتبه سوم در کشور به خود اختصاص داده است»، افزود: قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده ۳۰ قانون برنامه ششم توسعه کشور از برقراری عدالت و رفع تبعیض و متناسب سازی حقوق بازنشستگان حکایت دارد و وجود تورم و مسایل اقتصادی سالیان گذشته قدرت خرید بازنشستگان را حدود ۸۰ درصد کاهش داده بود.

وی ادامه داد: مدیران کانون‌های بازنشستگی کشوری و فعالین فضای مجازی حوزه بازنشستگی در طول سالهای گذشته برای تحقق مطالبات این قشر از دوره مجلس نهم تاکنون تلاش‌های زیادی انجام دادند.

وی همسان سازی حقوق بازنشستگان را مطالبه اصلی این قشر دانست و معتقد است که این طرح طی سالیان گذشته همواره مغفول مانده و رویای ۱۴ ساله بازنشستگان کشوری بوده که همیشه تحقق آن را انتظار می کشیدند.

رییس کانون بازنشستگان آموزش و پرورش استان فارس اظهار داشت: طی سالهای گذشته بودجه‌های قطره چکانی برای اجرای ماده ۳۰ قانون برنامه ششم تزریق می‌شد و از طرفی دیگر حقوق شاغلین در دو یا سه مرحله افزایش ۵۰ درصدی داشت و همین مساله باعث شد حقوق شاغلین و بازنشستگان فاصله زیادی پیدا کند.

وی بیان کرد: نگاه مثبت مجلس یازدهم به اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان نهایتا منجر به عزم دولت برای اجرای این طرح و متناسب سازی حقوق بازنشستگان از مهرماه ۹۹ شد.

شادی و نشاط بازنشستگان

رستمی آقاجری ادامه داد: این اقدامی عظیم و ملی بود که از گذشته در قالب قانون مدیریت خدمات کشوری و بعد از آن در قالب قانون برنامه ششم توسعه بر اجرای آن تاکید شده اما عملا مغفول مانده بود تا اکنون توسط دولت فعلی به اجرا در آمد.

وی اجرای طرح همسان سازی را موفقیت بزرگی ارزیابی و اضافه کرد: اجرای این طرح موجی از شادی و نشاط را در میان بازنشستگان بوجود آورده است.

رییس کانون بازنشستگان آموزش و پرورش استان فارس با بیان اینکه با اجرای این طرح بصورت میانگین به حقوق بازنشستگان کشوری حدود ۷۷ درصد افزوده شده است،گفت: در اجرای این طرح بزرگ،شایسته وملی که توسط دولت انجام شده دسته بندی هایی انجام گرفته که اکنون گروهی از بازنشستگان درخواست بازنگری در بخشی از محاسبه‌های صورت گرفته را دارند که اگر اشتباهاتی در محاسبات است اصلاح و با انجام این بازبینی سوء تفاهمات برخی نیز برطرف و قانع شوند.

بی‌نظیر در ۴۰ سال گذشته 

وی در ادامه بیان کرد: همسان سازی حقوق بازنشستگان طرحی مهم اما روز زمین مانده و خاک خورده بود و اجرای این طرح کار عظیمی و حتی بی سابقه در طول ۴۰ سال گذشته انجام شد و شادابی و امید به زندگی در بازنشستگان زنده کرده است.

رستمی آقاجری با اشاره به رضایتمندی بازنشستگان فارس از اجرای طرح همسان سازی حقوق، اضافه کرد: با اجرای طرح همسان سازی حقوق از ۱ میلیون تومان تا حدود ۳ میلیون تومان به حقوق هر فرد بازنشسته افزوده شده است که این رقم می تواند نقش بسیار مهمی در آسایش و رفاه خانواده بازنشستگان داشته باشد.

بیمه تکمیلی کارآمد، دیگر مطالبه بازنشستگان

رییس کانون بازنشستگان آموزش و پرورش استان فارس از دولت و مجلس یازدهم برای اجرای این طرح قدردانی کرد و در پایان گفت: با اجرای مطالبه اصلی بازنشستگان که همسان سازی و متناسب سازی حقوق بود این انتظار نیز در جامعه بازنشستگی کشور وجود دارد که بیمه تکمیلی درمانی کارآمد و فراگیر برای این قشر درنظر گرفته و دولت در این باره نیز اهتمام جدی داشته باشد.
 
ساختمان مرکزی : تهران - خيابان دکتر فاطمی - ميدان جهاد شماره 61 ، تلفن 88954405 ، فکس : 88963602 ، شماره پستی : 1414771118
کليه حقوق اين وب سايت متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
Designed & Developed by : Behvar Design & Engineering Co
info@cspf.ir