مدیرعامل فولاداکسین اعلام کرد:
تحقق جهش تولید در فولاد اکسین خوزستان/ تولید 548 هزار تن فولاد تا پایان آبان امسال
مدیرعامل شرکت فولاداکسین خوزستان گفت: تولید انواع ورق های فولادی در این شرکت تا پایان آبان ماه امسال به ۵۴۸ هزار تن رسید که تا کنون بی سابقه بوده است.
کد خبر: 4402
تاریخ خبر: 1399/09/29
مدیرعامل شرکت فولاداکسین خوزستان گفت: تولید انواع ورق های فولادی در این شرکت تا پایان آبان ماه امسال به ۵۴۸ هزار تن رسید که تا کنون بی سابقه بوده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری به نقل از فولاد اکسین، امین ابراهیمی روز پنجشنبه (27 آذرماه 99) در نشست با مدیران رسانه های استان خوزستان اظهار داشت: ظرفیت اسمی فولاداکسین سالانه یک میلیون و۵۰ هزار تن است که پیش بینی می کنیم تا پایان امسال بیش از ۸۰۰ هزار تن ورق های فولادی در این شرکت تولید و روانه بازار مصرف شود.

وی افزود: تحقق کامل ظرفیت اسمی این شرکت در گرو اجرای طرح تکمیلی این شرکت و نیز تامین مواد اولیه اسلب عریض ۲۳ تنی است که با برنامه ریزی های انجام شده این امر در آینده تحقق خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان اضافه کرد: این شرکت بر مبنای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت توجه به جهش تولید از ابتدای سال با برنامه ریزهای کارشناسی و استفاده حداکثری از توان نیروها و امکانات و با بهره گیری از افراد متخصص جهش تولید را رقم زده است.

ابراهیمی اشاره کرد: اتفاقات و تحولات مثبتی که امروز درشرکت فولاد اکسین افتاده با آنچه در اوایل ۹۸ بود بسیار متفاوت است به طوری که در بدو شروع به کار، به دلیل بدهی های سنگین شرکت به جای تمرکز بر تولید، تمرکز ما به پاسخ به شکایات طلبکاران و پیگیری امور حقوقی و مالیاتی صرف شد. به طبع، این بدهی ها و مالیات های انباشت شده سنگین، موجب بسته شدن تمام حساب‌های بانکی شرکت در آن زمان شده بود و به همین دلیل شرکت از دریافت هرگونه تسهیلات و اعتبار بانکی محروم شده بود.

وی اظهار داشت: شرکت فولاد اکسین تا چند سال اخیر به دلایل متعدد از جمله برنامه ریزی نکردن کارشناسی و مدون، یکی از شرکت های بدهکار بود. ابتدای سال ۹۸ این شرکت ۶ هزارمیلیارد ریال بدهی ارزش افزوده و 4 هزارمیلیارد ریال بدهی عملکردی به اداره مالیات داشت که در حال حاضر میزان بدهی مالیاتی آن در بخش ارزش افزوده به ۷۴۰ میلیارد ریال و در حوزه عملکردی به یک هزار میلیارد ریال کاهش یافته است.

ابراهیمی با اشاره به اینکه با برنامه ریزی انجام شده این بدهی مالیاتی در کوتاهترین زمان ممکن به صفر خواهد رسید گفت: در حال حاضر ماهانه ۱۵۰میلیارد ریال به اداره مالیات پرداخت می شود.

وی بدهی سنگین به تامین کنندگان قطعه، نبود قطعات یدکی مناسب جهت پایداری تولید، شکایت تعزیرات و تلاش برای توقیف موجودی ها، شکایت طلبکاران وتلاش برای توقف خط تولید، تعهد ۱۰۴ هزار تن ورق و محصولات فرعی که می بایست به نرخ زمان فروش تحویل شود، وجود ۶۶ هزار تن اسلب کارمزدی در انبار شرکت که قبلا کارمزد آن دریافت و هزینه شده بود، و مخاطره انباشت یک هزار و ۶۴۵ هزار میلیارد ریال با سرمایه ثبت شده چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در پایان سال ۹۷ و نبود نقدینگی برای پرداخت حقوق حتی یک ماه به کارکنان شرکت را از مهمترین چالش های این شرکت در پایان سال ۹۷ عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت اکسین اظهار داشت: خوشبختانه با برنامه ریزی های انجام شده از ابتدای سال ۹۸ تمامی این مشکلات به تدریج رفع شد و شرکت در مسیر تولید انبوه ورق های فولادی قرار گرفت به طوریکه میزان تولید ما در سال۹۸ به ۷۲۶ هزار تن رسید.

وی گفت: تا سال ۹۷ میزان تولید این شرکت ۷۰ درصد به بخش محصولات ساختمانی، ۲۵ درصد به بخش آلیاژی و پنج درصد به بخش API تعلق داشت که این وضعیت در سال ۹۸ به ۴۹ درصد در بخش ساختمانی، ۱۹ درصد آلیاژی و ۳۲ درصد API تغییر یافت.

ابراهیمی گفت: درهشت ماهه امسال میزان تولیدات این شرکت در بخش API به ۴۷ درصد، ساختمانی ۳۰ درصد و آلیاژی به ۲۳ درصد رسیده که موفقیتی بزرگ در این شرکت و صنایع فولاد سازی بوده است.

وی به مقایسه تولیدات ۲ ساله اخیر این شرکت اشاره کرد و گفت: میزان تولیدات هشت ماهه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۲ درصد و نسبت به هشت ماهه اول سال ۹۷، ۳۵ درصد رشد داشته است که نشان از جهش تولید در این شرکت دارد.

وی افزود: همچنین میزان عملکرد هشت ماهه اول امسال از نظر محصولات با ارزش بالا (تناژ) نسبت به سال قبل ۹۰ درصد و نسبت به سال ۹۷ حدود ۲۶۷ درصد رشد داشته است.

مدیر عامل شرکت فولاد اکسین افزود: همچنین عملکرد هشت ماهه امسال این شرکت در خصوص تولید فولاد API در مقایسه با سال قبل ۱۳۲ درصد و در مقایسه با سال ۹۷ هزار و ۳۷ درصد رشد داشته است.

ابراهیمی گفت: همچنین تولیدات این شرکت در زمینه محصول API ترش در هشت ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۴۵ درصد رشد داشته است.

وی تهیه مواد اولیه اسلب برای تولید انبوه در این شرکت را بسیار با اهمیت دانست و گفت: در سال های قبل، به دلیل کمبود اسلب از ظرفیت این شرکت استفاده چندانی نشده بود، در حالی که این شرکت هم اکنون میزان ذخیره اسلب بالایی دارد.

وی میزان متوسط موجودی اسلب انبارهای این شرکت در سال جاری را ۱۱۶ هزار و ۶۲۸ تن ذکر کرد و گفت: این میزان در سال گذشته ۴۰ هزار و ۵۲۹ تن و در سال ۹۷ تنها حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن بوده است.

ابراهیمی یکی دیگر از ضروریات شرکت فولاد اکسین را تامین قطعات یدکی برای تمامی قسمت های آن دانست و گفت
: در سال ۹۸ مبلغ ۵۸۰ میلیارد ریال برای تامین قطعات یدکی شرکت تخصیص یافت که در مقایسه با سال ۹۷ بیش از ۸۵ درصد رشد داشته است.

وی گفت: امسال نیز مبلغ یکهزار و ۲۰۰ میلیارد ریال برای تامین قطعات یدکی شرکت تخصیص یافته تا "زمان خروج از مدار" بخش های این شرکت برای تولید به صفر برسد؛ این در حالی است که پیش از این به دلیل عدم تخصیص اعتبار برای تامین قطعات یدکی گاهی اوقات بخش هایی از شرکت تا یک ماه غیر فعال می شدند.

مدیرعامل شرکت فولاداکسین خوزستان افزود: در فروردین ماه امسال فروش محصولات فولادی این شرکت ۱۶ هزارو ۴۹۳ تن بوده که این میزان در پایان آبان ماه امسال به ۲۲۴ هزار و ۶۸۳ تن رسید.

وی به میزان صادرات این محصول در دو سال اخیر اشاره کرد و گفت: به رغم مشکلات ناشی از تحریم در پنج ماهه اول امسال بیش از هشت هزار و ۸۸۱ تن ورق های فولادی صادر شده است.

ابراهیمی اضافه کرد: در سال گذشته نیز ۲۴ هزار و ۳۲۴ تن انواع ورقهای فولادی این شرکت به کشورهای مختلف صادر شد.

مدیرعامل شرکت اکسین خوزستان به میزان سود این شرکت در سال جاری اشاره کرد و گفت: در هشت ماهه اول امسال این شرکت به سود ۱۱ هزارو ۷۰۰ میلیارد ریال رسیده است؛ این در حالی است که در پایان سال ۹۷ فولاد اکسین یک شرکت زیان ده بود.

وی در ادامه به ضرورت اجرای طرح توسعه فولاداکسین اشاره کرد و گفت: این شرکت برای تکمیل زنجیره خود نیاز مبرم به خط نورد گرم دارد تا میزان اسلب مورد نیاز خود را بتواند تامین کند، در غیر این صورت به دلیل رقابت تنگاتنگ شرکت های مشابه ممکن است در آینده بر میزان تولیدات آن تاثیر منفی بگذارد.

مدیرعامل شرکت اکسین خوزستان اضافه کرد: البته وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، استاندار خوزستان و نماینده ولی فقیه در خوزستان در موفقیت های دو ساله این شرکت نقش مهمی داشته اند و بسیاری از دستگاه های مرتبط با صنعت و نهادهای قضایی استان امر تولید را برای ما تسهیل کردند.

وی گفت: در حال حاضر ۹۹۰ نفر در این شرکت مشغول به فعالیت هستند که از این تعداد ۶۲۴ نفر در خط تولید و عملیات مشغول به خدمت هستند و در صورت اجرای طرح توسعه آن بیش از یک هزار نفر از بیکاران استان خوزستان اشتغال پایدار خواهند یافت.